INGCO  |  SKU: COS223558
Industrial Cut Off Saw Machine 2200W COS223558 ING-PT
₱5,900.00 ₱11,800.00
15-Days Return Policy
15 days of hassle-free returns for ensure that you are happy with your purchase.
Change of Mind Return
  • The item must be in its original condition
  • Change of Mind return is not applicable to items packed in full blister pack
  • All accessories and any free gifts included with the order must be returned with the item.
  • Return Shipping Fees will be shouldered by the buyer
  • Management has the final decision if the items is allowed to be returned.
Warranty
6 months Service Warranty on Power Tools and Cordless Tools only
Delivery and Shipping
  • Same Day Delivery - within Metro Manila (cut-off 12:00 PM Mondays - Saturdays) *Except Holidays*
  • Standard Delivery - outside Metro Manila
P 100 Pesos off if you are subscribed!
Model: COS223558
Specification
Model: COS223558
Rated Voltage: 220-240V~50/60Hz
Input Power: 2200W
No-Load Speed: 3700rpm
Blade Size: 355mm x 25.4mm
Maximum Cutting Capacity:
100mm in round pipe
100mm x 100mm in square steel
120mm x 100mm in rectangle
Maximum cutting steel bar: 50mm
Includes:
  • 1 x 355mm cutting disc
Features:
  • High-power motor for efficient cutting.
  • Versatile cutting capabilities for various materials.
  • Durable blade for extended use.
  • Designed for both industrial and domestic applications.
  • Quality guaranteed, original INGCO product.
Payment & Security
    ingco industrial cut off saw machine cos223558 ing-pt product photo
    INGCO
    ₱5,900.00 ₱11,800.00
    Model: COS223558
    Specification
    Model: COS223558
    Input Power: 2200W
    No-Load Speed: 3700rpm
    Blade Size: 355mm x 25.4mm
    Maximum Cutting Capacity:
    100mm in round pipe
    100mm x 100mm in square steel
    120mm x 100mm in rectangle