INGCO  |  SKU: HPWR14008GP
High Pressure Washer 1400W HPWR14008GP ING-PT
₱3,750.00 ₱7,500.00
15-Days Return Policy
15 days of hassle-free returns for ensure that you are happy with your purchase.
Change of Mind Return
  • The item must be in its original condition
  • Change of Mind return is not applicable to items packed in full blister pack
  • All accessories and any free gifts included with the order must be returned with the item.
  • Return Shipping Fees will be shouldered by the buyer
  • Management has the final decision if the items is allowed to be returned.
Warranty
6 months Service Warranty on Power Tools and Cordless Tools only
Delivery and Shipping
  • Same Day Delivery - within Metro Manila (cut-off 12:00 PM Mondays - Saturdays) *Except Holidays*
  • Standard Delivery - outside Metro Manila
P 100 Pesos off if you are subscribed!
Model: HPWR14008GP
Specifications
Input Power: 1400W
Voltage: 220-240V ~ 50/60Hz
Maximum Pressure: 90 bar (1300 psi)
Flow Rate: 5.5 L/min
Accessories Included:
  • 1 set water spray gun
  • 3 m high-pressure hose
Features:
  • Auto stop system
  • Carbon brush motor
  • Pure copper wire
Payment & Security
    ingco high pressure washer hpwr14008gp ing-pt product photo
    INGCO
    ₱3,750.00 ₱7,500.00
    Model: HPWR14008GP
    Specifications
    Input Power: 1400W
    Voltage: 220-240V ~ 50/60Hz