INGCO  |  SKU: AG900283P
4inch Angle Grinder 900W (Voltage: 220-240V~50/60Hz) AG900283P ING-PT
₱1,850.00 ₱3,700.00
15-Days Return Policy
15 days of hassle-free returns for ensure that you are happy with your purchase.
Change of Mind Return
  • The item must be in its original condition
  • Change of Mind return is not applicable to items packed in full blister pack
  • All accessories and any free gifts included with the order must be returned with the item.
  • Return Shipping Fees will be shouldered by the buyer
  • Management has the final decision if the items is allowed to be returned.
Warranty
6 months Service Warranty on Power Tools and Cordless Tools only
Delivery and Shipping
  • Same Day Delivery - within Metro Manila (cut-off 12:00 PM Mondays - Saturdays) *Except Holidays*
  • Standard Delivery - outside Metro Manila
P 100 Pesos off if you are subscribed!
Model: AG900283P
Specification
Rated Voltage: 220-240 V~ 50/60 Hz
Input Power: 900 W
No-Load Speed: 12,000 RPM
Disc Diameter: 100 mm
Spindle Thread: M10
Accessories Included:
  • 1 Pc auxiliary handle
  • Warranty card and manual (6 months parts & service warranty)
Features:
  • Powerful 900W motor for efficient grinding.
  • Compact design for better control and ease of use.
  • Quality guaranteed.
  • Original INGCO product.
Payment & Security
    ingco angle grinder ag900283p ing-pt product photo
    INGCO
    ₱1,850.00 ₱3,700.00
    Model: AG900283P
    Specification
    Input Power: 900 W
    No-Load Speed: 12,000 RPM
    Disc Diameter: 100 mm